Váš nákupný košík je prázdny

01/07/2020 Naša kamenná predajňa na Baštovej je zatvorená, momentálne si knižky môžete vyberať len online tu.

02/07/2017 Ponuku rozširujeme o úplne nové (nečítané) knihy.

Záložky:  
Sleduj nás:
Stephen King

knihy od Stephena Kinga v našej aktuálnej ponuke

stručné bio:
king stephen
- narodil sa 21. septembra v meste Portland, štát Maine, USA
- v roku 1970 ukončil bakalárske štúdium anglického jazyka
- v roku 1971 sa oženil so svojou školskou láskou Tabithou Spruce
- majú spolu tri deti (Naomi Rachel, Joseph Hillstrom a Owen Philip)

prezývky:

Kráľ (The King)
Kráľ hororu (The King of Horror)
Majster hororu (Master of Horror)

žáner:

horor, vedecká fantastika, fantasy, gotický román

vplyvy:

Richard Matheson
Ray Bradbury
H. P. Lovecraft
Don Robertson
John D. MacDonald
Elmore Leonard
Bram Stoker
William Golding
Ed McBain

literárne štatistiky:

Napriek tomu, že v posledných rokoch už King nepíše takým tempom ako kedysi, počas svojej kariéry už stihol vydať 52 románov, 9 zbierok poviedok a 5 kníh z kategórie literatúry faktu.

prelomový román:

King bol vášnivým čitateľom hororovej literatúry už v mladom veku a veľmi rýchlo začal vytvárať aj vlastné príbehy. Jeho poviedky začali postupne vychádzať v časopisoch a z tohto prilepšenia platu popri učiteľskej práci sa postupne stal jeho hlavný príjem. Prvým vydaným románom, ktorým si získal pozornosť fanúšikov hororového žánru, bol v roku 1974 Carrie. Rukopis Carrie najprv odmietlo tridsať rôznych vydavateľov a znechutený King rukopis zahodil. Jeho manželka ho vytiahla zo smetného koša a presvedčila Kinga, aby to nevzdával, čo sa nakoniec rozhodne vyplatilo... O rok neskôr vyšla novodobá upírska klasika 'Salem's Lot a v roku 1977 The Shining (Žiara), ktorej filmové spracovanie v réžii Stanley Kubricka s Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe ešte viac spopularizovalo knižnú predlohu aj jej autora.

stephen king profil


čo ste (možno) nevedeli:

Zaujímavou kapitolou Kingovho literárneho života je meno Richard Bachman. Pod týmto pseudonymom totiž King vydal sedem románov, pričom jeho pravá identita bola odhalená až po piatom. Postaral sa o to zamestnanec kníhkupectva z Washingtonu D.C., Steve Brown, ktorý dokument potvrdzujúci Kingove autorstvo Bachmanových románov zaslal jeho vydavateľom. King následne Browna sám kontaktoval a navrhol mu, aby o svojom pátraní a odhalení napísal článok, ktorého súčasťou by bol aj rozhovor s Kingom. Brownov článok vyšiel v roku 1985 a zároveň s ním  vyšla aj správa o smrti Bachmana, ktorú údajne zapríčinila "rakovina pseudonymu". Napriek tomuto prehláseniu však ešte neskôr vyšli pod Bachmanovým menom dve knihy, ktorých rukopisy boli podľa Kinga objavené v jeho pozostalosti.

King neskôr svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že v tom období vydavatelia odmietali na trh pustiť viac ako jednu knihu ročne, aby sa ho čitatelia nepresýtili. King však chrlil knihy vyšším tempom a niektoré preto podpísal ako Richard Bachman. Okrem toho si chcel podľa vlastných slov overiť, či za jeho úspechom stojí skutočný talent alebo len šťastie. Bachmanove knihy boli preto vydávané prakticky bez marketingovej kampane. Odhalením bol tento pokus predčasne ukončený, avšak aj bachmanovské alter ego prispelo k posilneniu kultového statusu Kinga medzi fanúšikmi. Len pre zaujímavosť, z poslednej Bachmanovej knihy vydanej pred odhalením sa v roku 1984 predalo 28 tisíc kusov, po odhalení pravej identity autora sa rozpredal 300 tisícový náklad.

poznávacie znamenie:

Svojou tvorbou preslávil inak nie veľmi nápadný americký štát Maine, v ktorom sa narodil a prežil väčšiu časť svojho dospelého života, a v ktorom sa odohráva väčšina jeho príbehov. Dej niekoľkých jeho románov sa odohráva vo fiktívnych mestách štátu Maine ako napríklad Derry, Castle Rock alebo Jerusalem's Lot, ktorým jeho priaznivci vytvárajú fiktívne dejiny, mapy, webstránky a podobne.

Hlavnou postavou jeho príbehov je často spisovateľ. Medzi témy, ktorým sa King s obľubou venuje patrí napríklad odhalenie špokujúcej skutočnosti za normálne až nudne pôsobiacou fasádou bežného života malomesta, sila pamäti a spomienok z detstva, traumy z detstva a obdobia dospievania. Rovnako je známy tým, že svoje postavy často necháva poriadne trpieť...

derry maine


sfilmované knihy:

Tento zoznam by bol príliš dlhý, keďže sfilmovaných bolo viac ako 50 Kingových románov a poviedok. Za najvydarenejšie sú považované The Green Mile (Zelená míľa), The Shawshank Redemption (Vykúpenie z väznice Shawshank), The Shining (Žiara), alebo Stand by Me (Stoj pri mne). V niekoľkých filmoch sa dokonca na pár sekúnd ako jedna z postáv objavil aj samotný King (Pet Sematary - Cintorín domácich zvierat, Sleepwalkers, The Langoliers - Langolieri).

epizódy z osobného života:

Daňou za prudký nárast popularity ako aj šialené tempo písania bola pre Kinga závislosť od alkoholu, kokaínu a antidepresív, ktorá sa s ním tiahla v 80. rokoch. Neskôr priznal, že si absolútne nepamätá na písanie románu Cujo (1981) a pri čítaní knihy si vôbec nespomínal na dejové zápletky, ktoré písal on sám (iné zdroje uvádzajú to isté o románe The Tommyknockers). Pod tlakom rodiny a priateľov sa King rozhodol vyhľadať odbornú pomoc a ako uvádza vo svojej autobiografii, od tohto obdobia je čistý. Prvým románom, ktorý napísal po ukončení liečby bol Needful Things (1991, v češtine vydaný v 1993 pod názvom Nezbytné věci), ktorý sa s témou závislosti vysporiadava veľmi zaujímavým spôsobom.

V roku 1999 King prežil ťažkú autonehodu, pri ktorej utrpel niekoľkonásobnú fraktúru pravej nohy, zlomeninu panvy a prepichnuté pľúca. Počas prechádzky v meste Lovell v štáte Maine do neho zozadu vrazil nepozorný vodič dodávky. Po dlhom období rekonvalescencie sa King vrátil k písaniu, avšak početné zranenia mu znemožnili sústrediť sa na prácu a v roku 2002 frustrovaný ohlásil, že s písaním končí. Dodávku neskôr odkúpil Kingov právnik a dal ju zničiť (aby sa neobjavila v dražbe na eBay). Kinga táto skutočnosť sklamala, keďže po uzdravení nohy údajne plánoval dodávku vlastnoručne rozmlátiť bejzbalovou pálkou. Rozhodnutie o odchode do dôchodku si neskôr premyslel a napriek tomu, že práci venuje výrazne menej času ako kedysi, ďalej pracuje na nových románoch. Od ikony hororového žánru teda ešte možno veľa čakať, keďže čitateľom prislúbil návrat k niektorým otvoreným dejovým líniám a osudom postáv zo svojich starších diel - na rok 2013 je ohlásené pokračovanie románu The Shining (Žiara).

známe citáty:

"Som literárnou obdobou Big Macu s hranolkami"

"Ľudia chcú vedieť prečo to robím, prečo píšem o takých hnusných veciach. Rád im hovorím, že mám srdce malého chlapca... a mám ho v pohári na mojom pracovnom stole."

"Beletria je pravda vnútri lži."

"Každá kniha, ktorú chytíte do rúk, má svoje ponaučenie alebo ponaučenia. Často nás pritom zlé knihy môžu naučiť viac ako tie dobré."

"Keď sa ma pýtajú ako píšem, spravidla odpovedám - slovo po slove."

"Najstrašidelnejší je vždy okamih tesne predtým ako začnete."

knihy od Stephena Kinga v našej aktuálnej ponuke

ostatné profily spisovateľov

 

stephen king books

Späť       Vytvorené: 28/10/2012
Napísať komentár
Vaše meno:
Váš komentár:
Opište kód z obrázku:Poslať

 
© 2011  11th Floor Books - A Bookstore with a View