Váš nákupný košík je prázdny

01/07/2020 Naša kamenná predajňa na Baštovej je zatvorená, momentálne si knižky môžete vyberať len online tu.

02/07/2017 Ponuku rozširujeme o úplne nové (nečítané) knihy.

Záložky:  
Sleduj nás:
Salman Rushdie

knihy od Salmana Rushdieho v našej aktuálnej ponuke

salman rushdie Prvá vec, ktorá človeku napadne v súvislosti s menom Salman Rushdie je neslávne známa fatwa, vyhlásená ajatoláhom Chomejním po vydaní jeho štvrtého románu The Satanic Verses (Satanské verše) v roku 1988. Rushdie je však zároveň všeobecne považovaný za jedného z najlepších britských autorov 20. storočia a jeho jedinečné spojenie historickej beletrie a magického realizmu mu získalo uznanie kritikov a milióny verných čitateľov. Jeho román Midnight's Children (Deti polnoci) získal prestížnu cenu Booker of Bookers v rokoch 1993 aj 2008 pri príležitosti 25. a 40. výročia Booker prize. Koniec koncov, nie veľa spisovateľov sa môže pýšiť titulom "Sir" pred menom...

základné bio:

- narodil sa 19. júna 1947 v indickom Bombaji
- rovnako ako jeho otec študoval na univerzite v Cambridge, kde v roku 1968 doštudoval históriu
- po ukončení štúdií sa krátko živil ako herec a následne od roku 1970 do roku 1980 pracoval ako copywriter v Londýne
- bol štyrikrát ženatý a má dvoch synov z rôznych manželstiev

prezývky:

Počas života v utajení Rushdie používal pseudonym Joseph Anton - kombináciu mien vyjadrujúcu jeho úctu voči spisovateľom Josephovi Conradovi a Antonovi Čechovovi. 'Joseph Anton' je zároveň názov jeho autobiografie vydanej v roku 2012, ktorá opisuje jeho život počas trvania fatwy v rokoch 1988 až 1998.

žáner:

Okrem románov má Rushdie na konte aj divadelné hry, poviedky a aj knihy pre deti. Vyšli mu aj zbierky esejí a spomínaná autobiografia. Jeho romány sú najčastejšie označované ako postkoloniálna beletria s prvkami magického realizmu.
Rushdieho postavenie vo svetovej literatúre najlepšie dokumentuje nasledovná štatistika: o jeho práci bolo napísaných viac ako 700 článkov a 30 kníh.

vplyvy:   

Rushdie uvádza dlhý zoznam spisovateľov, ktorý ovplyvnili jeho tvorbu. Zoznam zároveň slúži ako dobrá ukážka jeho literárneho vkusu. V mladosti ho ovplyvnili najmä James Joyce, Günter Grass, Jorge Luis Borges, Mikhail Bulgakov a Lewis Carroll. Iné zdroje uvádzajú aj mená ako Italo Calvino, Vladimir Nabokov, Thomas Pynchon, Saul Bellow, Franz Kafka, a samozrejme Joseph Conrad and Anton Čechov.

literárne štatistiky:

Rushdiemu doteraz vyšlo deväť románov, dve knihy pre deti a, ako aj pár zbierok esejí a spomínaná autobiografia.

prelomová kniha:  Midnight's Children (1981)

Rushdieho prvý román Grimus (1975) ničím neupútal čitateľov ani kritikov. Rushdie v tom čase ešte stále pracoval ako copywriter a písaniu sa venoval len vo voľnom čase. Jeho druhý román však už vyvoval úplne inú odozvu a znamenal zrod Rushdieho ako autora. Rushdie objavil svoj jedinečný hlas, svoj originálny rozprávačský štýl, ako aj tému, ktorá predurčila jeho budúcu tvorbu. Midnight's Children sa stala knihou, ktorá je symbolom celého postkoloniálneho literárneho žánru.

Kniha vyšla v roku 1981 a jej hlavnou témou je indická cesta ku nezávislosti od Britov, ako aj dianie v krajine počas nasledujúcich turbulentných rokov. V roku 1981 získala Booker Prize a navyše v rokoch 1993 a 2008 bola ocenená ako The Best of the Booker ako najlepší román, ktorému bola cena udelená počas 25 resp. 40 rokov jej existencie.

Bola to však iná kniha, ktorá Rushdieho pretransformovala z uznávaného spisovateľa na kultúrnu ikonu...

čo ste (možno) nevedeli:

sir rushdie knighthoodPredtým ako sa z Rushdieho stal spisovateľ na plný úväzok, pracoval ako copywriter. Svoju kariéru v reklamnej brandži spomína len veľmi zriedka. Výpoveď dal ihneď po dopísaní Midnight’s Children, ešte skôr ako sa mu podarilo pre knihu zohnať vydavateľa.

Ak by sa Salman Rushdie nestal spisovateľom, jeho druhou voľbou by pravdepodobne bolo herectvo. V niekoľkých filmoch sa dokonca objavil v drobných úlohách, napríklad vo filme Bridget Jones’s Diary, kde hral sám seba. Vo filme Then She Found Me hral gynekológa postavy stvárnenej Helen Hunt.

16. júna 2007 bol Rushdiemu udelený čestný rytiersky titul za prínos literatúre, na základe ktorého je oficiálne Sir Ahmed Salman Rushdie. Asi netreba dodávať, že v mnohých moslimských krajinách na protest prebehli hromadné demonštrácie.

Rushdie aktívne podporoval kandidatúru Baracka Obamu a je vytrvalým kritikom Republikánskej strany.

Rushdie bol vychovaný ako moslim, hoci sa sám označuje za ateistu.

poznávacie znamenia:

Vo väčšine jeho kníh je dominantnou téma, ktorá charakterizuje aj jeho osobný život - vzťah medzi východným a západným svetom, vzájomná výmena myšlienok aj ľudí, konflikty a nedorozumenia. Ako expat pracujúci aj žijúci mimo svojej rodnej Indie vo svojich románoch často rieši aj túto skúsenosť. Samozrejme, témou, ktorá je prítomná takmer vo všetkých jeho románoch je rola, ktorú v spoločnosti zohráva náboženstvo, často v podobe konfliktov medzi ľuďmi s odlišnou vierou.

sfilmované knihy:


Filmové spracovanie Midnight’s Children vyšlo v roku 2012. Rushdie sa na ňom podielal ako scenárista a navyše aj nahovoril pasáže rozprávača príbehu. Ako to často býva, ľuďom, ktorí čítali knihu, sa film väčšinou nepáčil.

epizódy z osobného života:

Udalosťou, ktorá mala najväčší vplyv na Rushdieho osobný aj pracovný život je fatwa, ktorou bol podľa islamského práva odsúdený na smrť za rúhanie voči islamu prítomné v jeho románe The Satanic Verses.

Román bol vyšiel 26. septembra 1988 vo Veľkej Británii a už pred jeho vydaním bolo jasné, že moslimskou komunitou nebude pozitívne prijatý. Názov románu je odkazom na časť Koránu, ktorá bola islamskými historikmi odstránená. Inkriminované verše opisovali krátkodobú zmenu viery proroka Mohameda (islamisti to považujú za diablovo pokúšanie proroka Mohameda), v dôsledku ktorej dočasne zavrhol ideu jediného boha a nahradil ju vierou v tri lokálne bohyne. Tento príbeh Rushdie zakomponoval aj do deja románu. Mohamed ako aj islam vo všeobecnosti sú v románe opísané spôsobom, ktorý väčšina moslimov vnímala ako dehonestujúci, urážlivý a rúhačský.

rushdie book burningDo troch mesiacov od vydania bol román zakázaný v Indii, Juhoafrickej republike, Pakistane, Saudskej Arábii, Egypte, Somálsku, Bangladéši, Sudáne, Malajzii, Indonézii a Katare. Ku prvému verejnému páleniu knihy došlo začiatkom decembra v anglickom Boltone za účasti sedem tisíc ľudí. Rushdie začal dostávať anonymné vyhrážky a bol nútený najať si osobného strážcu. Neskôr priznal, že voči knihe očakával silnú reakciu, ale skutočný vývoj udalostí predčil aj jeho najodvážnejšie predstavy...

Šesť ľudí zomrelo a okolo sto bolo zranených počas demonštrácie proti Rushdieho knihe v pakistanskom Islamabáde 12. februára 1989, kde dav zaútočil na miestne Americké Kultúrne Centrum. O dva dni neskôr, 14. februára (valentínka z Iránu...) 1989 vo vysielaní Rádia Teherán iránskym duchovným vodcom ajatoláhom Chomejním. Hrozba sa zároveň týkala ja vydavateľov knihy; kníhkupcov, ktorí ju mali v ponuke; ako aj moslimov, ktorí sa odvážili obhajovať jej vydanie. Rushdie bol donútený žiť v utajení a pod policajnou ochranou, v ústraní od spoločnosti (počas nasledujúcich rokov síce pár verejných vystúpení mal, nikdy však neboli vopred ohlásené). Jeho vtedajšia manželka Marianne Wiggins neskôr uviedla, že počas prvých pár mesiacov sa sťahovali 56 krát, približne každý tretí deň. Ich manželstvo sa rozpadlo v júli 1989. V tom istom roku došlo aj ku prerušeniu diplomatických vzťahov medzi Veľkou Britániou a Iránom.
 
Napriek početkým vyhrážkam vyšlo 22. februára 1989 vo vydavateľstve Viking-Penguin aj americké vydanie románu. Viaceré z významných sietí kníhkupectiev sa knihu rozhodli zo svojej ponuky stiahnuť a dostupná bola takmer výlučne v nezávislých kníhkupectvách. Ako obyčajne, po zakázaní knihy vo viacerých krajinách a najmä po vyhlásení fatwy bol o knihu obrovský záujem. The Satanic Verses sú dodnes najpredávanjším titulom v histórii vydavateľstva Viking-Penguin.

Došlo aj ku niekoľkým pokusom o atentát na Rushdieho, k tomu najznámejšiemu v Londýne v roku 1989. Bombu pre Rushdieho nastavoval v hoteli v Paddingtone Mustafa Mahmoud Mazeh 3. augusta. Boma však pri manipulácii vybuchla predčasne, zabila Mazeha a výrazne poškodila dve poschodia hotela. Mazehov hrob na jednom teheránskych cintorínov nesie nasledovný nápis: "Zomrel martýrskou smrťou v Londýne 3. augusta 1989. Prvý martýr, ktorý zomrel v snahe zabiť Salmana Rushdieho."

V roku 1990 sa Rushdie vo verejnom vyhlásení oznámil znovuobnovenie svojej moslimskej viery a odsúdil útoky na islam prítomné v jeho románe, dúfajúc, že fatwa bude odvolaná. Nič také sa však nestalo... V neskorších rozhovoroch sa Rushdie vyjadril, že toto vyhlásenie nebolo ani úprimné, ani pravdivé a označil ho za "najväčšiu chybu svojho života".

V roku 1998 iránsky prezident Mohamedom Khatamim vyhlásil, že Irán už nepodporuje žiadne aktivity snažiace sa o Rushdieho smrť. Rushdie na vyhlásenie reagoval ukončením života v utajení. Podľa islamských klerikov je však fatwa neodvolateľná a viaceré militantné islamské organizácie opakovane potvrdili, že Rushdie stále zostáva na ich zozname cieľov. Rushdie teda zrejme už nikdy nebude môcť viesť úplne bezstarostný život. Jeho domáca adresa zostáva naďalej v utajení...

Na záver sa dá konštatovať len to, že je ťažko uveriteľné, aké medzinírodné nepokoje dokázal vyvolať jeden román koncom 20. storočia. Desiatky ľudí zomreli počas rôznych protestov a stovky boli zranené. Vydavatelia, kníhkupci, a dokonca aj prekladatelia tejto knihy čelili vyhrážkam a útokom, aj so smrteľnými následkami (napríklad v roku 1991 bol na smrť ubodaný Hitoshi Igarashi, ktorý knihu preložil do japončiny). Žiadna iná kniha neslúži ako lepšia demonštrácia toho, akým spôsobom a s akou silou sa môže nenávisť a fanatizmus v globalizovanom svete šíriť a ako rýchlo naša neoblomná viera v racionalizmus stráca význam.

citáty:

"Kniha je učitou verziou sveta. Ak sa Ti nepáči, ignoruj ju, alebo na oplátku ponúkni svoju verziu."

"Jazyk je odvaha: schopnosť splodiť myšlienku, vysloviť ju, a tým z nej urobiť pravdu."
(The Satanic Verses)

“Už od počiatku ľudia používali boha na ospravedlnenie neospravedlniteľného.”
(The Satanic Verses)

"Pamäť má svoj vlastný špeciálny spôsob. Vyberá, vylučuje, mení, preháňa, minimalizuje, glorifikuje, a tiež znevažuje; nakoniec však vytvorí svoju vlastnú realitu, svoju heterogénnu ale obyčajne koherentnú verziu udalostí; a žiaden normálny človek nikdy neverí verzii niekoho iného viac ako tej svojej."
(Midnight's Children)

knihy od Salmana Rushdieho v našej aktuálnej ponuke

ostatné profily spisovateľov

 

rushdie satanic verses

Späť       Vytvorené: 09/11/2014
Napísať komentár
Vaše meno:
Váš komentár:
Opište kód z obrázku:Poslať

 
© 2011  11th Floor Books - A Bookstore with a View