Váš nákupný košík je prázdny

01/12/2018 Knižný advent 2018: jedno knižné prekvapenie denne.

02/07/2017
Ponuku rozširujeme o úplne nové (nečítané) knihy.

20/02/2016 Eleven Books & Coffee konečne otvorené!
Záložky:  
Sleduj nás:
Book Spine Poetry: výhercovia


V októbri minulého roka sme v spolupráci s jazykovou školou The Bridge a časopisom Friendship ohlásili druhé pokračovanie Book Spine Poetry súťaže. Úloha bola jednoduchá a zároveň zložitá - poskladať kôpku anglických kníh tak, aby nadpisy na ich chrbtoch vytvorili báseň. Počas nasledujúcich týždňov ku nám dorazilo až 161 básnickych výtvorov, každý niečím zaujímavý a jedinečný. Okrem Slovenska sa do súťaže zapojili aj autori zo Srbska, Českej republiky a Veľkej Británie, takže súťaž sa naozaj niesla v medzinárodnom duchu.

O troch výhercoch rozhodol počet hlasov (cez "like" a "share"), ktoré ich báseň získala na Facebooku (album #1 a album #2). Súboj o top priečky bol napínavý do posledného dňa, tu sú tri básne s najvyšším počtom hlasov:

1. miesto: Sanjin Gerović zo Strednej matematickej školy v Belehrade v Srbsku.

The Girl in 6E book spine poem 1st place
Are You Afraid of the Dark
Tomorrow in the Battle Think of Me
Trust Your Eyes
Now and Forever
This is Where I Leave You
On the Third Day
Walk in the Spring Rain


Sanjin svoju báseň opísal ako "príbeh dvoch mladých milencov a všetkého, čo láska prináša". Skladaním rôznych verzií básní strávil niekoľko dní. Najťažším rozhodnutím bolo nakoniec vybrať tú jedinú, ktorú poslal do súťaže. Na otázku o záhadnom "dievčati v 6E" odpovedal: "No, to zostane tajomstvom :)".

2. miesto: Jovana Ivetić z Gymnázia Dušan Vasiljev v srbskej Kikinde.

Fragile Thingsbook spine poem 2nd placeThis Is Where I Leave You
This Is Where I Leave You
One Day
The Ocean at the End of the Lane


Po niekoľkých neúspešných pokusoch Jovana svoju báseň vytvorila počas nečakane inšpiratívnej návštevy belehradského kníhkupectva Vulkan. "Len tak som si prezerala poličky s anglickými knihami, keď mi napadalo vyskúšať vytvoriť báseň narýchlo priamo na mieste." Za menej ako pol hodinu sa jej podarilo zložiť tri básne, vrátane tej, ktorú poslala do súťaže. Okrem názvov pri výbere kníh dbala aj na farebnú paletu kníh, ktoré do básne zaradila.

3. miesto: Lenka Strapková a Jozefína Theissová z Gymnázia Janka Francisciho-Rimavského v Levoči.

If I Were Youngbook spine poem 3rd place
The Listener
The Sleeping Beauty
East of the Sun and West of the Moon
Where is Everybody?
Celebrity
Many Lives Many Loves
Two Kinds of Time


Mladé autorky prezradili, že báseň je o "malom dieťati, ktoré žije vo svojom svete rozprávok, kdekoľvek je. Nezaujíma sa o to, kto sa okolo neho nachádza, všetko, čo hľadá je láska." Trvalo im viac ako týždeň kým vytvorili finálnu podobu básne, pričom ich výber bol obmedzený na približne 90 anglických kníh z ich školskej knižnice. Originálny spôsob usporiadania kníh v ich básni nebol vopred naplánovaný, len chceli aby boli nadpisy všetkých kníh čitateľné v horizontálnej polohe. "Knihy neustále padali, no asi po 15 minútach opatrného skladania s pomocou p. profesorky sa všetko podarilo, odfotografovalo a znova spadlo."
 

Späť       Vytvorené: 02/03/2015
Napísať komentár
Vaše meno:
Váš komentár:
Opište kód z obrázku:Poslať

 
© 2011  11th Floor Books - A Bookstore with a View