Váš nákupný košík je prázdny

01/07/2020 Naša kamenná predajňa na Baštovej je zatvorená, momentálne si knižky môžete vyberať len online tu.

02/07/2017 Ponuku rozširujeme o úplne nové (nečítané) knihy.

Záložky:  
Sleduj nás:
Nick Hornby

nick hornby profileknihy od Nicka Hornbyho v našej aktuálnej ponuke

Nick Hornby je jedným z najlepších príkladov často spomínanej rady - ak chceš písať, vyber si tému, ktorej rozumieš a o ktorú sa vášnivo zaujímaš. V jeho prípade to znamená hudbu a futbal, ktoré sú zároveň úzko prepojené s podstatnými udalosťami v jeho vlastnom živote, ako aj s osudmi jeho postáv. Jeho úprimný a často sebakritický štýl vytiahol jeho prvé dve knihy prekvapujúco na zoznam bestsellerov a pomohol mu získať zástupy verných čitateľov.

stručné  bio:


- narodil sa 17. Apríla 1957 v Redhill, Surrey v Anglicku
- jeho rodičia sa rozviedli keď mal 11 rokov
- po rozvode ho začal otec brávať na zápasy Arsenalu na Highbury, čo spustilo Nickovu neskoršiu posadnutosť
- Hornby od detstva veľa čítal a počas štúdia angličtiny na Cambridge Univresity začal písať divadelné hry a scenáre
- jeho oficiálna webstránka v časti vzdelanie uvádza:
  Cambridge University (Angličtina)
  Highbury (futbal/o čom je život)
- Po ukončení školy pracoval ako učiteľ na základnej škole, doučoval, neskôr začal pre rôzne periodiká písať články o knihách, popkultúre a športe
- Je druhýhrát ženatý a má troch synov (jedného s prvou manželkou, dvoch so súčasnou)

prezývky:

Svojimi prvými troma knihami (Fever Pitch, High Fidelity, About a Boy) si u novinárov vyslúžil prezývku “majstra mužskej spovede”. Vo svojej štvrtej knihe (How to Be Good) sa však Hornby rozhodol pre ženskú rozprávačku a na prezývku sa zabudlo.

žáner:

Hornby je stale často označovaný za otca tzv. chlapskej literatúry (lads' lit), ale jeho záber je širší.  Stále píše novinové stĺpčeky a eseje o svojich obľúbených témach: knihách, hudbe a futbale. Úspešný je aj ako scenárista. Sám písal scenár pre britskú verziu filmového spracovania Fever Pitch, ako aj pre adaptáciu biografie An Education, za ten si dokonca vyslúžil nimináciu na Oscara v kategórii najlepší adaptovaný scenár v roku 2009.

vplyvy: nick hornby arsenal

Charles Dickens
Anne Tyler
Lorrie Moore
Roddy Doyle
Preston Sturges

Nick Hornby však medzi vplyvy na svoju literárnu tvorbu neradí len spisovateľov, ale aj osobnosti z iných sfér, ako napríklad Bruce Springsteen, anglickí komici Galton a Alan Simson, alebo režisér Bill Forsyth.

Keďže Hornby je známy spisovaním rôznych top 5 zoznamov, tu je jeho vlastný zoznam top 5 kníh:
Accidental Tourist - Anne Tyler
Great Expectations – Charles Dickens
This Boy's Life - Tobias Wolff
The Collected Stories of Raymond Carver
I Capture the Castle - Dodie Smith

literárne štatistiky:

Hornbyho vydaná tvorba zatiaľ zahŕňa 6 románov, 5 poviedok, dva scenáre, 7 kníh z kategórie literatúry faktu a aj veľký počet novinových a časopisových článkov.

prelomový román:
Fever Pitch (1992) fever pitch highbury

Kniha Fever Pitch žánrovo spadá do literatúry faktu, dala by sa opísať ako športové pamäte. Zaujímavou ju robí fakt, že nejde o pamäte športovej hviezdy vo výslužbe, ale o spomienky obyčajného (hoci primerane fanatického) fanúšika, popisujúceho svoju bezhraničnú oddanosť a podporu klubu Arsenal FC.  Hornbymu sa podarilo napísať knihu, ktorá rozpitvala iracionálnu podstatu a až náboženský zápal anglického futbalového fanúšika tak zrozumiteľne a vtipne, že všetci futbaloví fans, ktorým sa dostala do rúk mali pocit, akoby ju písali sami (s výnimkou fanúšikov Tottenhamu Hotspur, ktorí knihu pravdepodobne spálili pred dočítaním prvej kapitoly).

Hornby v knihe prepája epizódy zo svojho súkromného života s konkrétnymi zápasmi Arsenalu v období 1968 až 1992, zameriavajúc sa na radostné momenty aj trpké sklamania v oboch oblastiach. Len vo Veľkej Británii sa predalo viac ako million kópií a kniha bola dokonca v roku 2012, 10 rokov od prvého vydania,  zaradená do edície Penguin Modern Classics.

čo ste (možno) nevedeli:

Nielenže tri z jeho kníh už majú aj svoju filmovú podobu, ale jedna z nich sa dokonca objavila aj na slávnych divadelných doskách na Broadway. V roku 2006 bol príbeh High Fidelity predstavený publiku aj v muzikálovej podobe. Miesto, kde sa príbeh odohrával, bolo presunuté do Brooklynu. V muzikálovom spracovaní sa však neobjavili  známe hudobné hity, ktoré postavy spomínajú. Tvorcovia sa rozhodli pre zaradenie nových skladieb, skomponovaných špeciálne pre muzikál, tie však publikum vôbec nepoznalo. Toto rozhodnutie sa podpísalo pod neveľký úspech muzikálu a jeho skoré stiahnutie z divadiel.

Keď sa v roku 2006 Arsenal sťahoval zo svojho legendárneho domáceho stánku Highbury (prezývaného “domov futbalu”) na nový, moderný Emirates Stadium, klub sa rozhodol do balíčka pre majiteľov sezónných lístkov pribaliť aj špeciálne vydanie Fever Pitch.

Časť zisku z predaja jeho kníh ide charitatívnej organizácii pre deti s autizmom, ktorú Hornby spoluzakladal. Jeho syn Danny žije s rovnakou diagnózou.

poznávacie znamenie:

hudba, futbal, chlapské obsesie, top 5 zoznamy

sfilmované knihy:high fidelity

Fever Pitch sa na filmové plátna dostal už v roku 1997. Scenár napísal sám Hornby a hlavnú rolu prijala britská  filmová hviezda  Colin Firth. Ako býva zvykom, v roku 2005 nasledoval americký remake, v ktorom bola hlavná postava vášnivým fanúšikom bejzbalového tímu Boston Red Sox.

High Fidelity sa v roku 2000 takisto dočkalo vydarenej filmovej adaptácie s Johnom Cusackom a Jackom Blackom. Dej bol opäť presunutý do Spojených štátov, tentokrát do Chicaga.

Hornbyho knihy si zrejme získali pozornosť a obľubu filmových producentov, lebo o dva roky neskôr sa v kinách objavil aj film About a Boy, podľa rovnomennej knižnej predlohy, v ktorom sa hlavnej úlohy zhostil Hugh Grant.

Práva na sfilmovanie románu A Long Way Down zakúpil Johnny Depp a výsledný film by sa mal v kinách objaviť v druhej polovici tohto roka.

citáty:

„Nemá zmysel predstierať, že vzťah má budúcnosť, pokiaľ sa vaše hudobné zbierky vôbec nezhodnú, alebo ak by vaše najobľúbenejšie filmy pri stretnutí na večierku spolu neprehodili ani slovo“.   

„Všetky knihy, ktoré vlastníme, aj prečítané aj neprečítané, sú tým najhlbším vyjadrením seba, ktoré máme k dispozícii.“

„Čo prišlo skôr – hudba, alebo utrpenie? Počuval som hudbu pretože som sa cítil mizerne? Alebo som sa cítil mizerne preto, že som počuval hudbu? Urobia všetky tie platne z človeka melancholika?"

„Knihy sú, povedzme si to na rovinu, lepšie než čokoľvek iné. Ak by sme hrali kultúrnu Fantasy Boxing League a postavili knihy do ringu na 15 kôl proti tomu najlepšiemu z akéhokoľvek iného umenia, knihy by takmer vždy zvíťazili.“

 „Do futbalu som sa zamiloval rovnako ako neskôr do žien: náhle, nevysvetliteľne, nekriticky, nezamýšľajúc sa nad bolesťou a zrúteniami, ktoré to so sebou prinesie.“

knihy od Nicka Hornbyho v našej aktuálnej ponuke

ostatné profily spisovateľov

 

nick hornby quote

Späť       Vytvorené: 29/03/2013
Napísať komentár
Vaše meno:
Váš komentár:
Opište kód z obrázku:Poslať

 
© 2011  11th Floor Books - A Bookstore with a View