Váš nákupný košík je prázdny

01/07/2020 Naša kamenná predajňa na Baštovej je zatvorená, momentálne si knižky môžete vyberať len online tu.

02/07/2017 Ponuku rozširujeme o úplne nové (nečítané) knihy.

Záložky:  
Sleduj nás:
Margaret Atwood

knihy od Margaret Atwood v našej aktuálnej ponuke

margaret atwood profileMargaret Atwood, ktorá čoskoro oslávi svoje 74. narodeniny, zastáva na literárnej scéne výnimočné miesto. Podarilo sa jej vrátiť Kanadu na literárnu mapu sveta a zároveň sa zaradila medzi najznámejšie predstaviteľky ženskej literárnej tvorby na celom svete. Úspešne sa vyhýba všetkým stereotypom - jej tvorba zahŕňa široký záber žanrov od literárnej kritiky, cez poéziu až po špekulatívnu beletriu. Jej romány sa zaoberajú témami ako postavenie žien v spoločnosti, ale aj vedecké objavy, biotechnológie, spoločnosť budúcnosti, alebo apokalyptické scenáre... Ak by bolo nutné jej prácu charakterizovať jednou vetou, museli by sme konštatovať, že nikdy neprikladala veľký význam kritikom ani trendom a vždy písala a píše len to čo chce.

stručné  bio:

- narodila sa 18. novembra 1939 v kanadskom Ontáriu, v meste Ottawa
- až do trinástich rokov neabsolvovala v škole kompletný školský rok
- jej otec bol zoológ realizujúci entomologický výskum, jej mama bola odborníčka na výživu a stravovanie. Atwood pripisuje svoj záujem o vedecké témy práve tomuto rodinnému prostrediu.
- v roku 1968 sa vydala za Jima Polka, rozviedli sa v roku 1973
- jej prvý román The Edible Woman bol vydaný v roku 1969
- od roku 1973 je vo vzťahu s kanadským spisovateľom Graeme Gibsonom, majú spolu jednu dcéru

prezývky:

Rodina a priatelia si ju zvykli oslovovať "Peggy", keďže jej mama sa tiež volala Margaret.

žáner:

poézia, beletria, vedecká fantastika, literárna kritika

Napriek tomu, že jej romány bývajú často radené do sci-fi žánra, Atwood sa tomuto označeniu aktívne bráni a vyhýba. Upredňostňuje označenie špekulatívna fantastika s prvkami vedeckej fantastiky. Pri obhajobe svojho postoja sa jej dokonca podarilo pohnevať si veľa fanúšikov zo sci-fi komunity, keď raz opísala vedeckú fantastiku ako „rozprávajúce chobotnice vo vesmíre“. Hlavným dôvodom prečo Atwood tak naliehavo trvá na tomto rozlišovaní je jej snaha o zdôraznenie toho, že to čo sa deje v jej románoch sa naozaj môže stať realitou. Jej posolstvo (a skrytá hrozba) sú tak oveľa silnejšie.

vplyvy: 

E.A. Poe, William Blake (poézia)
Goerge Orwell, Katherine Anne Porter, Anne Tyler, Raymond Carver, Richard Ford, and Lorrie Moore (próza)

literary stats:

15 zbierok poézie
14 románov (jej 14. román, MaddAddam bol vydaný v septembri 2013)
4 zbierky poviedok
3 zbierky esejí

prelomová kniha: The Handmaid's Tale (1985)handmaids tale tatoo

V čase vydania The Handmaid's Tale bola už Atwood relatívne významnou postavou kanadskej literárnej scény, verejnosť ju však registrovala hlavne ako básničku a literárnu teoretičku. Rozruch, ktorý tento román spôsobil, ako aj jeho úspech u širokej verejnosti a kritikov, jej priniesli pozornosť aj za hranicami Kanady a naštartovali jej cestu ku medzinárodnej literárnej sláve. Kniha sa zaoberá viacerými témami, ktoré sú už dnes vnímané ako charakteristické pre jej tvorbu, ako napríklad úloha a postavenie žien v spoločnosti, totalitarizmus, otázky triednych rozdielov, gender problematika, či náboženský fundamentalizmus. Zároveň ide o prvý z jej románov, ktorý jej tvorbu posunul na hranice žánra vedeckej fantastiky.

Román The Handmaid's Tale získal v roku 1987 historicky prvú cenu Arthur C. Clarke Award udeľovanú najlepšiemu sci-fi románu vydanému najprv vo Veľkej Británii. Román bol nominovaný aj na dve ďalšie prestížne sci-fi ceny. Hoci celosvetovo sa predalo viac ako 10 miliónov výtlačkov, román bol zároveň zakázaný v niekoľkých strdoškolských knižniciach a veľký počet rodičov požadoval aj jeho odstránenie zo zoznamu povinnej literatúry. Jedným z najhlasnejších kritikov románu bola katolícka cirkev, keďže dej sa odohráva v republike Gilead, ktorá je totalitárnou kresťanskou teokraciou.

V roku 1990 bola odpremiérovaná aj filmová verzia The Handmaid's Tale, réžie sa chopil Volker Schlöndorff, scenár napísal Harold Pinter. Príbeh inšpiroval aj Dánsku Kráľovskú Operu a v roku 2000 sa v Kodani konala svetová premiéra rovnomennej opery.

čo ste (možno) nevedeli:
 

Možno trochu prekvapujúco patrí Margaret Atwood medzi najaktívnejších a najpopulárnejších užívateľov sociálnej siete Twitter (@MargaretAtwood) medzi spisovateľmi (na Twitter-i sú zo spisovateľov veľmi aktívni ešte Salman Rushdie, Neil Gaiman alebo Paulo Coelho). Atwood je veľkým fanúšikom Twitter-u, jej komunikácia s fanúšikmi je veľmi otvorená a originálna a z času na čas prekvapí úplne nečakaným spôsobom. Dobrým príkladom je tento príbeh.

Záujem Margaret Atwood o moderné technológie nie je obmedzený len na teoretickú rovinu. V roku 2004 založila vlastný start-up Syngrafii, ktorý ponúka riešenie schopné replikovať originálny podpis na papier na vzdialené miesto. Umožňuje podpísať knihy, dokumenty, alebo iné suveníry na diaľku, pričom ide o ručný podpis rovnakej hodnoty ako osobný autogram.

Nie menej ako päť románov Margaret Atwood bolo počas rokov nominovaných na prestížne ocenenie Booker Prize - The Handmaid's Tale, Cat's Eye, Alias Grace, The Blind Assassin, Oryx and Crake. Román The Blind Assassin cenu v roku 2000 aj získal.

margaret atwood synografii


poznávacie zmanenia:

Literárna všestrannosť, suchý (a niekedy čierny) humor, silné zameranie na ženské postavy v ťažkých životných situáciách.

epizódy z osobného života:atwood a word after word

Atwood strávila väčšinu svojho detstva v úzkom rodinnom kruku v kanadskej divočine, kvôli entomologickému výskumu jej otca. Táto skúsenosť zásadným spôsobom  ovplyvnila jej súkromný život aj literárnu kariéru. Ako sama tvrdí, tento izolovaný spôsob života je zodpovedný za jej všeobecnú nedôveru voči inštitúciam a zároveň jej umožnil lepšie pochopiť koncept prežitia. V jej najvýznamnejšej knihe z oblasti literárnej teórie vydanej ešte v roku 1972 (Survival: A Thematic Guide to Canadian Literature) interpretuje Atwood celú kanadskú literatúru ako príbeh prežitia, ktorý podľa nej odráža dominantnú črtu kanadskej národnej identity.

citáty:

„Celé roky som chcela byť staršia a teraz som.“

„Moje iné presvečenie: všetci ostatní v mojom veku sú dospelí, kým ja som len zamaskovaná.“
(Cat's Eye)

„Čítam pre radosť a v tých chvíľach sa učím najviac.“

„Jediný spôsob ako môžete písať pravdu je predpokladať, že to čo dáte na papier nebude nikdy čítané. Inou osobou, ani Vami samotnými niekedy neskôr. Inak sa začnete ospravedlňovať. Písanie musíte vnímať ako prúd atramentu vychádzajúci z ukazováku Vašej pravej ruky; ktorý svojou ľavou rukou vymazávate.“ (The Blind Assassin)

„Možno nepíšem pre nikoho. Možno pre tú istú osobu pre ktorú píšu deti, keď čarbú svoje mená do snehu.“

knihy od Margaret Atwood v našej aktuálnej ponuke

ostatné profily spisovateľov

margaret atwood reading

Späť       Vytvorené: 13/10/2013
Napísať komentár
Vaše meno:
Váš komentár:
Opište kód z obrázku:Poslať

 
© 2011  11th Floor Books - A Bookstore with a View