Váš nákupný košík je prázdny

01/07/2020 Naša kamenná predajňa na Baštovej je zatvorená, momentálne si knižky môžete vyberať len online tu.

02/07/2017 Ponuku rozširujeme o úplne nové (nečítané) knihy.

Záložky:  
Sleduj nás:
Irvine Welsh

Irvine Welsh profileknihy Irvine Welsha v našej aktuálnej ponuke

basic bio:

Irvine Welsh rozhodne nespĺňa tradičnú predstavu o spisovateľovi. Spevák a gitarista punkovej kapely, ktorý nedokončil strednú školu, mladistvý delikvent s drogovým problémom, DJ a blazon do house a rave hudby, futbalový fanúšik s vášňou pre box… Chlapík, ktorému sa podarilo svoju jedinečnú životnú skúsenosť pretaviť do originálneho literárneho hlasu, ktorý čitateľom priniesol brutálne úprimný opis života v škótskom Edinburgu.

základné bio:

- narodil sa 27. septembra v Leith, prístavnej časti škótskeho Edinburgu
- zo strednej školy odišiel v šestnástich, neskôr získal výučný list ako elektrikár
- niekoľko rokov strávil v Londýne ako spevák a gitarista v punkových kapelách The Pubic Lice a Stairway 13
- pracoval ako realitný agent v Londýne, koncom 80. Rokov sa vrátil späť do Edinburgu kde pracoval pre radnicu
- pokračoval v štúdiu a získal titul z Heriot-Watt University (diplomovú prácu písal na tému vytvorenia rovnakých príležitostí pre ženy)
- bol dvakrát ženatý, nemá deti

prezývky:

Napriek tomu, že väčšine postáv v jeho knihách vymyslel nápadité prezývky, žiadna jeho prezývka nie je verejne známa.

žáner:

Welsh je autorom románov a poviedok a hoci jeho príbehy obsahujú dosť autobiografických prvkov, dielo mimo beletristického žánra zatiaľ nevydal. Každý z jeho románov šokuje na iný spôsob a Welsh si vychutnáva doslova šialené zápletky a dejové zvraty.  Napriek tomu však u neho kritici často vyzdvihujú sociálny realizmus, keďže jeho príbehy sú tradične zasadené do chudobnejších častí Edinburgu.

vplyvy:             

Najvýraznejšou inšpiráciou pre Welshove písanie je jednoznačne mesto Edinburg, jeho jazyk a pouličný život.

Jeho život aj tvorba sú tiež výrazne ovplyvnené hudbou a interpretmi ako David Bowie, Lou Reed, Iggy Pop, Sex Pistols, Joy Division a Primal Scream. Jeho hudobný vkus je pomerne pestrý, čo pripisuje vplyvu Davida Bowieho. Soundtrack ku Trainspotting (vyšiel na dvoch albumoch, prvý zároveň s filmom, druhý o rok neskôr) je považovaný za jeden z najlepších filmových soundtrackov vôbec. Welsh sa na jeho podobe podieľal významným spôsobom.

Pokiaľ ide o literárne vplyvy, tu je krátky zoznam Welshových obľúbených kníh:
The Karamazov Brothers - Fyodor Dostoevsky
The Place Of Dead Roads - William Burroughs
Invisible Monsters - Chuck Palahniuk
A Disaffection - James Kelman
The Man Who Walks - Alan Warner
Men At Arms - Evelyn Waugh

literárne štatistiky:

Welshovu kariéru spisovateľa odštartoval jeho debutový román Trainspotting v roku 1993. Odvtedy mu vyšlo šesť ďalších románov a štyri zbierky poviedok.

trainspotting movie posterprelomová kniha: Trainspotting (1993)

Trainspotting je Welshovým prvým románom a zároveň jeho prvým spisovateľským pokusom. Nemal čo stratiť a bol rozhodnutý napísať ho bez kompromisov, po svojom a vysporiadať sa so svojou vlastnou minulosťou. Na rozdiel od mnohých iných vynikajúcich románov, z ktorých sa stali klasiky, Welshova prvotina sa ku čitateľom dostala bez väčších problémov. Prvý londýnsky vydavateľ (Secker & Warburg), ktorého oslovil, nezaváhal a rozhodol sa román vydať.

Výsledkom bol sen každého začínajúceho spisovateľa. Kniha spôsobila obrovské pozdvihnutie. Niektorí jej autora ospevovali ako jedinečný hlas svojej generácie, iní boli znechutení jeho jazykom, postavami a dejom. Či už ho milujete alebo nenávidíte, Trainspotting je román, ktorý nie je možné ignorovať. V Británii veľmi rýchlo získal kultový status, ktorý sa po nakrútení filmovej adaptácie v réžii Dannyho Boyla začal šíriť celosvetovo. 

Trainspotting je surový a nekompromisný, je to punková literatúra, ale predovšetkým je autentický.

čo ste (možno) nevedeli:

Welsh je celoživotným vášnivým fanúšikom house a rave hudby a bol súčasťou tejto scény ako DJ, producent a promotér.

Je oddaným fanúšikom futbalového klubu Hibernians FC rovnako ako viaceré postavy v jeho románoch.

Rúškom tajomstva je opradený jeho dátum narodenia. Welsh ako rok svojho narodenia uvádza 1958, ale rôzne iné zdroje naznačujú, že sa narodil podstatne skôr, už v roku 1951.

Miluje box a ešte stále trénuje, aby sa udržal vo forme.

poznávacie znamenia:

Welshova potreba písať je poháňaná jeho pestrým životom a jedným konkrétnym prostredím, ktoré ho definuje – jeho rodným mestom Edinburg. Svoje mesto vníma nemilosrdne úprimne a ukazuje jeho skazenú a škaredú tvár. Zároveň však z jeho kníh cítiť aj silu citového puta, ktoré ho k Edinburgu viaže. Jeho postavy, jazyk, ako aj prostredie a témy, ktoré si vyberá, všetky slúžia ako svedectvo úpadku kedysi slávneho Edinburgu, mesta ktoré pozná tak dobre.

sfilmované knihy:

Filmová adaptácia Trainspottingu v réžii Dannyho Boyle-a vyšla v roku 1996 a otriasla svetom filmu podobným spôsobom ako jej románová predloha svetom literatúry tri roky predtým. Film mal rozpočet len 2,5 milióna USD a nakrútili ho za niekoľko týždňov, pričom väčšinu scén nakrútili na jeden záber.

Trainspotting mal medzinárodnú premiéru na festival v Cannes v roku 1996 a hoci nebol kvôli problematickému obsahu zaradený do hlavnej súťaže, stal sa najväčším hitom festivalu. V roku 2004 bol vyhlásený za najlepší film v dejinách škótskej kinematografie. Celosvetový úspech filmu výrazným spôsobom zvýšil záujem o knižnú predlohu, ako aj o ostatné Welshove knihy. Soundtrack ku filmu patrí medzi klenoty éry brit popu a dokresľuje portrét tejto generácie.

Povráva sa, že sa chystá pokračovanie podľa Welshovho románu Porno, opäť v réžii Dannyho Boyle-a a s pôvodným obsadením.

epizódy z osobného života:irvine welsh hibernians fc

V mladosti  sa Welsh len s ťažkosťami prispôsoboval spoločenským normám a mal rôzne opletačky so zákonom. Zo strednej školy odišiel ako šestnásťročný, vyskúšal niekoľko krátkodobých zamestnaní a odišiel do Londýna, kde spieval v punkovej kapele. Za drobné priestupky bol niekoľkokrát zatknutý, čo vyústilo do podmienečného odsúdenia. Zdá sa, že na vo Welshovom živote bolo odsúdenie silným zlomovým bodom, keďže následne výrazne zmenil svoj spôsob života. Začal pracovať, vzdelávať sa v práci s počítačmi a v 80. rokoch sa mu podarilo slušne zarobiť pri predaji nehnutelností v severnom Londýne. Koncom 80. rokov sa vrátil do Edinburgu a získal titul z univerzity Heriot-Watt.

Jeho premena však nebola až taká finálna a nezvratná ako tieto fakty naznačujú. Welsh bol niekoľko rokov ťažko závislý na heroíne. Nakoniec sa mu podarilo nad závislosťou zvíťaziť, ale zblízka sledoval osud viacerých kamarátov, ktorí dostatočne silní neboli. K heroínu sa už nevrátil, ale drogy hrali v jeho živote podstatnú rolu aj neskôr. Keď sa v 90. rokoch začlenil do rave a house scény, pravidelne užíval extázu. Welsh dokonca tvrdí, že práve extáza mu dodala inšpiráciu a odvahu začať písať...

quotes:

„Je dané, že žiť musíte až kým neumriete. Žiť teda treba radšej naplno a baviť sa ako to len ide, pre prípad že smrť je na hovno, ako tuším že bude.”
(Trainspotting)

„Bolo to okolo leta 1982, keď môj dorgový problém prepukol naplno. Stal sa z toho viac spôsob života ako zábava. Keď začnete klamať a kradnúť, nemôžete si už navrávať, že to máte pod kontrolou.”

„Mám obavy z profesionalizácie všetkého.”

„Vyrastal som v prostredí, kde každý rozprával príbehy, ale nikto nepísal. Bol to ten druh keltskej rozprávačskej tradície: každý vie v krčme alebo na oslave, dokonca aj v kluboch a na rave akciách, porozprávať nejaký príbeh.”

„Hlavnou úlohou spisovateľa je byť úprimný.”

knihy Irvine Welsha v našej aktuálnej ponuke

ostatné profily spisovateľov

welsh irvine dj

Späť       Vytvorené: 02/08/2015
Napísať komentár
Vaše meno:
Váš komentár:
Opište kód z obrázku:Poslať

 
© 2011  11th Floor Books - A Bookstore with a View