Váš nákupný košík je prázdny

16.10. 2021: Po desiatich rokoch naše kníhkupectvo presúvame na novú virtuálnu adresu - veríme, že nás budete sledovať aj naďalej, máme pre vás pripravený kopec výborných kníh a nových nápadov! Ďdakujeme a vidíme sa na Eleven Books & Books... Ivan & Sonja

Záložky:  
Sleduj nás:
Čítanie v MHD

O MHD v Bratislave sa toho popísalo veľa, a v drvivej väčšine prípadov nejde o oslavné príspevky. Situácia je zrejme podobná aj vo väčšine ostatných miest. Nie každý však má možnosť (alebo túžbu) cestovať do práce či do školy autom, alebo v lepšom prípade bicyklom, preto pre mnohých zostáva MHD nutným zlom, ktoré za istých okolností dokáže hneď zrána pokaziť celý deň. V tomto príspevku som sa však rozhodol zamerať na jednu z pozitívnych stránok (áno, existuje ich VIAC, napríklad hodnotné konverzácie s neznámymi v nočáku) tejto skúsenosti.

Okrem toho, že počas cesty MHD môžete bezprízorne hľadieť cez okno na krásnu scenériu, počúvať konverzáciu spolucestujúcich o práve prebiehajúcej reality show, nedobrovoľne si užívať hudobnú produkciu zo sluchátok spolucestujúceho stojaceho štyri metre od vás (ideálne je keď je to aj s doprovodom na vzdušné bicie), stretnúť ženu/muža svojho života a na smrť sa zaľúbiť (kľudne aj dvakrát do týždňa), no a ak budete mať veľké šťastie, aj stretnúť po x rokoch spolužiaka zo základnej, s ktorým ste sa nemali o čom baviť ani v škole a nasledujúcich 12 zastávok sa môžete tešiť na rozhovor v štýle:

- Čau, som Ťa sto rokov nevidel, akooo?
- Čau, čau. Fajn, dobre. A ty?
- Aaaale, čo Ti budem... Pomaličky...
- Mhmmmm... [pomaličky?! 20 sekúnd trápneho ticha, ktoré si naplno uvedomuje aj 15 ďalších ľudí, natlačených bezprostredne okolo vás]
- A kam? Do roboty?
- [nie, je 7:30 ráno, idem na koncert...] Hej... A ty?
- Tiež... Inak si počul, že Robo sa oženil? By som vôbec naňho nepovedal... Dva týždne dozadu mal svadbu. A že v kostole... A jaký metlák antikrist to bol... Fakt som nechápal, Duško mi to na pive hovoril minule.
- [kto je Robo?? Ešte len Patrónka... nieeee]
atdˇ.

New York Underground Library

Alebo môžete všetko vypnúť, vybrať knihu (mladý, trendy, dynamicky sa rozvíjajúci a dravý čitateľ aj eBook reader) a do reality sa vrátiť až keď vystupujete. Najlepší sú ľudia, ktorí v snahe dočítať kapitolu pokračujú aj po vystúpení a ďalej kráčajú s otvorenou knihou v ruke. V skratke - čítať v MHD je jeden z najlepších možných spôsobov ako tento čas využiť a ešte si aj spríjemniť cestu. No a každý MHD čitateľ sa poteší, keď vidí nejakú spriaznenú dušu, nenápadne sa snaží rozlúštiť nadpis alebo meno autora na obálke podobne postihnutého kolegu/kolegyne a odvážnejší niekedy nadviažu aj rozhovor. Tým sa dostávame k tomu, čo ma k napísaniu týchto pár riadkov inšpirovalo - projekt Underground New York Public Library, v rámci ktorého jeho autor pridáva na blog denne niekoľko fotiek čitateľov z NY metra spolu s informáciou akú knižku čítajú. Raz do týždňa navyše dáva na blog fotku, na ktorej sa mu názov knihy nepodarilo rozlúštiť, pričom záhadu mu ochotne pomáhajú riešiť fanúšikovia blogu.

Bratislava nie je New York. (Napísané je to ešte smiešnejšie, musím dať voľný riadok na ukľudnenie....)

Je teda jasné, že viesť sa v 63 do Lamača je niečo iné ako keď vás vezie 2 Seventh Avenue Express na Times Square, ale pokiaľ ide o možnosti čitateľov, rozdiely sú minimálne. V oboch prípadoch sú podmienky takmer vždy otrasné - musíte udržiavať rovnováhu, uhýbať ostatným cestujúcim, znášať teplo/zimu, odblokovať hluk a popritom aj sledovať, kde práve ste. Napriek tomu má však tento adrenalínový druh čítania svoje čaro a preto bude nasledovať verejná výzva.

Verejná výzva: Vážení spolucestujúci, pošlite nám fotku seba, alebo kohokoľvek iného, s knihou v ruke v MHD. Fotky uverejníme tu na blogu a 1. júla vyžrebujeme štyroch výhercov, ktorí okrem večnej slávy získajú aj knižku z našej ponuky.

Ivan

Späť       Vytvorené: 23/05/2012
Napísať komentár
Vaše meno:
Váš komentár:
Opište kód z obrázku:Poslať

 
© 2011  11th Floor Books - A Bookstore with a View