Váš nákupný košík je prázdny

01/07/2020 Naša kamenná predajňa na Baštovej je zatvorená, momentálne si knižky môžete vyberať len online tu.

02/07/2017 Ponuku rozširujeme o úplne nové (nečítané) knihy.

Záložky:  
Sleduj nás:
Haruki Murakami

knihy od Haruki Murakamiho v našej aktuálnej ponuke

haruki murakamiHaruki Murakami, alebo správne po japonsky Murakami Haruki, je autor, ktorý je populárny a čítaný nielen po celom svete, ale aj v našej domácnosti na 11. poschodí. Svojou tvorbou ako aj životným príbehom sa vymyká pokusom o zaradenie do bežných kategórií a tento krátky profil je skôr zhrnutím informácií, ktoré sme my považovali za zaujímavé.

stručné  bio:

- narodil sa 12. januára 1949 v meste Kjóto v Japonsku
- obaja jeho rodičia boli učiteľmi japonskej literatúry
- študoval divadlo a film v Tokiu, kde stretol svoju budúcu manželku Yoko
- pracoval v predajni s platňami, v roku 1974 otvoril v Tokiu vlastný jazzový bar (s názvom Peter Cat), ktorý fungoval do roku 1981
- v roku 1979 vydáva prvý román Hear the Wind Sing
- v roku 1987 vychádza jeho prelomový román Norwegian Wood, Murakami následnena deväť rokov opúšťa Japonsko

prezývky:

Žiadne sa neuvádzaju. Murakami však pomerne často dáva prezývky postavám vo svojich románoch.

žáner:

Murakamiho originálny štýl je len veľmi ťažko zaraditeľný do niektorej z tradičných žánrových škatuliek. Jeho próza býva často označovaná ako postmoderná, veľmi často využíva prvky svojského magického realizmu, niektoré jeho romány (napr. Kafka on the Shore) sú niekedy dokonca radené ku fantastike. No a ak máte radi veľké slová, v súvislosti s Murakamim sa spomína aj spojenie metafyzická beletria.

vplyvy:

Murakami je považovaný za najvplyvnejšieho predstaviteľa súčasnej japonskej literatúry a jeho japonské dedičstvo je v jeho románoch zjavné. Napriek tomu však japonských autorov v mladosti čítal len mimimálne, a to napriek tomu, že obaja jeho rodičia prednášali práve japonskú literatúru. Paradoxne, ako sám priznáva, japonskú kultúru považoval za nudnú. Murakami takisto pri rôznych príležitostiach vyhlásil, že jeho tvorbu najviac formovala západná kultúra, konkrétne hudba a literatúra. V jeho románoch preto neprekvapia početné odkazy na známych velikánov americkej literatúry. Za najväčšie vplyvy na jeho tvorbu možno považovať amerických autorov ako  Kurt Vonnegut, Raymond Carver a Richard Brautigan, ktorých čítal už v mladom veku v originále. Murakami ako inšpiráciu uvádza aj F. Scott Fitzgeralda, ktorého najznámejší román Veľký Gatsby (The Great Gatsby) dokonca sám preložil z anglického originálu do japončiny – túto výzvu prijal na svoje 60. narodeniny.

literárne štatistiky:

S menom Haruki Murakami sa spája 13 vydaných románov, cez 50 poviedok a niekoľko kníh z kategórie literatúry faktu, ako aj veľký počet esejí a článkov.

prelomová kniha: Norwegian Wood (1987) (Nórske drevo)murakami talk

Kniha pomenovaná podľa rovnomennej pesničky od Beatles býva opisovaná ako román o strate a sexualite. Murakami sa po prvýkrát odklonil od magického realizmu, ktorý bol charakteristický pre jeho dovtedy vydané knihy, ale aj celú tvorbu. Podľa vlastných slov chcel dokázať, že vie písať aj realistickým štýlom. Dej sa odohráva v Tokiu koncom 60. rokov, v čase veľkých spoločenských zmien a študentskej revolúcie. Hlavná postava Toru Watanabe je však namiesto revolučných nálad na univerzitnom internáte zmietaný svojimi citmi ku dvom diametrálne odlišným ženám.

Tento román urobil z Murakamiho v rodnom Japonsku hviezdu prvej veľkosti, predali sa 4 milióny výtlačkov. Vydavateľstvo knihu s cieľom zdvojnásobiť predaj dokonca rozdelilo na dve časti. Murakami začal od fanúšikov dostávať obrovské množstvo listov, zaplavili ho žiadosti o rozhovor a televízne vystúpenia. Náhly nástup slávy ho zaskočil a do značnej miery aj znechutil.  V rozhovore pre The Guardian v roku 2003 povedal: „Stal som sa slávnym, ale bolo to umelé. Pred Nórskym drevom som bol v príjemnej pozícii. Potom sa môj život zmenil, ale prežil som to.“

Murakami to riešil odchodom, spolu s manželkou sa na päť rokov presunuli do Európy a následne do Spojených štátov. Do Japonska sa opäť vrátil až v roku 1995.

čo ste (možno) nevedeli:

Príbeh o Murakamiho spisovateľských začiatkoch je takmer legendárny. Pre tých, ktorí stále dúfajú, že aj bez predošlých skúseností s písaním v sebe objavia skrytý talent, určite aj mimoriadne inšpiratívny. Písať totiž začal až na prahu tridsiatky a k tomuto rozhodnutiu dospel za pomerne zvláštnych okolností. Jeden večer v roku 1979 bol neďaleko svojho baru a ako neskôr uviedol „len tak som pozeral baseball, pil pivo a pomyslel som si - ja viem písať“. Písať začal ešte v tú noc, svoj prvý román Hear the Wind Sing písal nasledujúcich šesť mesiacov vždy nadránom po dlých šichtách v bare. Spočiatku dokonca písal v angličtine, keďže jeho obmedzená slovná zásoba v angličtine mu písanie uľahčila. „V japončine som poznal príliš veľa slov. Bolo to príliš ťažkopádne.“

Murakami ako autor, ale aj jeho celé literárne dielo, sa výrazne odlišujú od japonskej tradície. Spisovateľ je v Japonsku tradične vnímaný ako verejná postava, s určitou morálnou povinnosťou vyjadrovať sa ku sociálnym a politickým problémom svojej doby. Murakami však podobnú ambíciu dlho vôbec neprejavil, odmietal väčšinu rozhovorov a verejných vystúpení. Navyše, otvorene sa hlásil ku americkým autorom, hudbe, aj kultúre, čím si získal aj veľký počet kritikov medzi japonskými intelektuálmi. Tí sa nechali počuť aj pred pár mesiacmi, kedy bolo Murakamiho meno často skloňované v súvislosti s Nobelovou cenou za literatúru. Murakami sa na adresu svojich japonských kritikov vyjadril nasledovne: „V japonskej literatúre nemám žiadne vzory. Vytvoril som svoj vlastný štýl, svoju vlastnú cestu. Nepáči sa im to.“

Murakami je vášnivým bežcom. Zabehol viac ako tridsať maratónov, absolvoval aj niekoľko triatlonov a dokonca aj 100-míľový ultramaratón. Behať začal až v roku 1983, kedy už väčšinu dňa presedel za písacím stolom. Do roku 1982 bol tuhým fajčiarom. Svoj vzťah ku behu ako aj prípravu na maratón opisuje v knihe What I Talk About When I Talk About Running (2007). Aj keď je veľkým milovníkom jazzu, pri behu počúva klasický rock, medzi jeho obľúbené „bežecké“ kapely patrí napríklad Creedence Clearwater Revival, John Mellencamp, alebo The Beach Boys.
 

haruki murakami running


Je veľkým milovníkom jazzu, čoho najlepším dôkazom je fakt, že spolu s manželkou sedem rokov prevádzkovali  jazzový bar Peter Cat. V súkromnej zbierke má viac ako šesť tisíc platní.

Pôvodne chcel písať filmové scenáre, neskôr si však uvedomil že mu oveľa viac vyhovuje individuálna práca spisovateľa, ktorý sa nemusí prispôsobovať ostatným ľuďom participujúcim na výrobe filmu.

V eseji vydanej v roku 1989 Murakami spomenul, že mal viac ako desať mačiek, pričom od 70. rokov bola v jeho domácnosti takmer nepretržite aspoň jedna.

poznávacie zmanenia:

Viaceré témy a obrazy sa v jeho románoch objavujúveľmi často, ako napríklad:  mačky, studne, ženské uši, zvláštne sexuálne praktiky, miznúce ženské postavy, samovražda, hudba (jazz aj klasická hudba).

Jeho typickým hrdina odmieta tradičné japonské hodnoty ako rodina a práca v korporácii. Sú to individualisti, pre ktorých je najvyššou hodnotou sloboda. Nemajú deti a často majú spoločensky nedocenené, netradičné zamestnanie. „Na mojich hrdinoch nie je nič špeciálne. Majú čo povedať iným ľuďom, ale nevedia ako, preto hovoria sami so sebou. Myslel som si, že aj ja som bol jedným z tých obyčajných ľudí.“

murakami s mackami

epizódy z osobného života:

Murakamiho manželstvo je bezdetné, k čomu raz s úsmevom dodal: „Nechcel som sa stať rodičom pretože som vedel, že by ma moje deti nenávideli.“ Ku problematickému vzťahu so svojimi vlastnými rodičmi sa vyjadruje len minimálne, niekoľkokrát však povedal, že ich životné hodnoty boli vždy úplne odlišné.

Písanie zásadne zmenilo aj Murakamiho denný režim. Kým pracoval v bare, bol zvyknutý prebdieť celú noc a spať počas dňa. Keď sa začal venovať písaniu naplno, najprv prestal fajčiť a postupne úplne otočil svoj denný režim. Pravidelne vstáva o šiestej ráno a ešte rped obedom stihne hodinový beh a päť hodín písania. Po obede oddychuje a popoludní pri svojich obľúbených jazzových nahrávkach prekladá do japončiny autorov ako Truman Capote, John Irving a iných.

Otriasli ním udalosti, ku ktorým došlo v Japonsku v roku 1995. Zemetrasenie v meste Kobe zabilo 17. januára 6500 ľudí. O dva mesiace neskôr, 20. marca, náboženská sekta Aum Shinrikyo (Najvyššia pravda) zaútočila na cestujúcich v tokijskom metre nervovým plynom sarín. Murakami sa následne vrátil do Japonska a s oboma udalosťami sa vysporiadal aj prostredníctvom kníh (After the Quake, resp. Underground).

citáty:

„Nechcel som byť spisovateľom, ale stal som sa ním. A teraz mám v mnohých krajinách svojich čitateľov. Považujem to za zázrak. Preto si myslím, že voči tejto schopnosti musím byť veľmi skromný. Som na ňu hrdý a baví ma, a aj keď to znie zvláštne, rešpektujem ju.“

„Nemal som záujem pracovať pre veľkú spoločnosť ako Toyota alebo Sony. Chcel som byť nezávislý. Ale to nie je ľahké. Ak v tejto krajine nepatríte ku žiadnej skupine, ste takmer ničím.“

„Bolesť je nevyhnutná. Trpenie je voliteľné.“
(What I Talk About When I Talk About Running)

„Prečo musia byť ľudia takí osamelí? Aký to má zmysel? Milióny ľudí na tomto svete túžia, hľadajú uspokojenie v iných, a aj tak sa izolujú. Prečo? Bola Zem stvorená len na živenie ľudskej osamelosti?“
( Sputnik Sweetheart)

„Dokonalé písanie neexistuje, rovnako ako neexistuje ani dokonalé utrpenie.“
(Hear the Wind Sing)

knihy od Haruki Murakamiho v našej aktuálnej ponuke

ostatné profily spisovateľov

haruki murakami themes

Späť       Vytvorené: 12/07/2013
Napísať komentár
Vaše meno:
Váš komentár:
Opište kód z obrázku:Poslať

 
© 2011  11th Floor Books - A Bookstore with a View