Váš nákupný košík je prázdny

01/07/2020 Naša kamenná predajňa na Baštovej je zatvorená, momentálne si knižky môžete vyberať len online tu.

02/07/2017 Ponuku rozširujeme o úplne nové (nečítané) knihy.

Záložky:  
Sleduj nás:
Ayn Rand

ayn rand profileknihy od Ayn Rand v našej aktuálnej ponuke

Ayn Rand je mimoriadne rozporuplnou osobnosťou sveta literatúry aj filozofie. Zdá sa, že voči jej práci a osobnosti je takmer nemožné zaujať neutrálny postoj a verejnosť sa väčšinou delí na dva tábory - oddaných obdivovateľov, ktorí ju radia medzi najvýznamnejších mysliteľov 20. storočia, a kritikov, ktorí jej filozofiu označujú za nehodnú pozornosti a jej knihy za nečitateľné. Ak ste o Rand ešte nepočuli, tento článok Vám odhalí niektoré zaujímavosti ohľadne jej diela a života, avšak najlepšou radou je rozhodne prečítať si niektorú z jej kníh a vytvoriť si vlastný názor.

Najfascinujúcejšou skutočnosťou o Ayn Rand je jej pretrvávajúci intelektuálny vplyv a popularita. Jej romány, jej filozofia ako celok, rovnako ako jej súkromný život boli napádané, zosmiešňované, označené za nebezpečné, idiotické alebo pomätené toľko krát, že jej meno by podľa predpokladov malo dávno byť zabudnutou súčasťou pohrebiska intelektuálnych šarlatánov. Rand však má rovnaký počet obdivovateľov a jej filozofia je otvorene velebená viacerými vplyvnými osobnosťami politického života, predovšetkým z pravého krídla politickej scény Spojených štátov. Ďalším prekvapením je, že jej romány sú naďalej čítané a populárne po celom svete a milióny vďačných čitateľov v nich zjavne nachádza inšpiráciu.

stručné bio:

- narodila sa ako Alisa Zinovievna Rosenbaum 2. februára 1905 do bohatej rodiny v ruskom Petrohrade
- vzdelanie získala v Rusku, v roku 1926 sa presťahovala do Spojených štátov
- pracovala ako scenáristka v Hollywoode
- čítala v ruštine, angličtine, francúzštine a nemčine
- v roku 1929 sa vydala za začínajúceho herca Franka O'Connora
- v roku 1931 sa stal americkým občanom
- zomrela 6. marca 1982 v New Yorku

žáner:

Rand nebola obmedzená na jeden žáner. Napísala len tri romány, ale písala aj odborné práce, v rámci ktorých rozvíjala svoju filozofiu objektivizmu, prednášala a pracovala aj ako dramatička a scenáristka.ayn rand stamp

vplyvy:

Aristoteles (jediný filozof, ktorého rešpektovala a obdivovala)
Friedrich Nietzsche
Fiodor Dostojevskij
Victor Hugo (najväčší vplyv na jej románovú tvorbu)
Edmond Rostand
Friedrich Schiller

literárne štatistiky:

Hoci napísala len tri romány, aj v súčasnosti sa len v Spojených štátoch predá asi milión výtlačkov jej kníh.

prelomový román:

Jej prvý román, We the Living, opisuje život v Rusku po revolúcii najmä z hľadiska meniaceho sa vzťahu medzi jednotlivcom a štátom. Rand tento román označila za intelektuálny životopis, keďže dej bol vymyslený, ale historické pozadie bolo opísané na základe jej vlastnej skúsenosti. Knihu dokončila v roku 1934, ale vydavateľa našla až v roku 1936 a predaj bol slabý.
Po krátkej novele Anthem strávila Rand nasledujúcich sedem rokov prácou na knihe, ktorá jej priniesla slávu - The Fountainhead. Kniha bola vydaná v roku 1943 a štúdio Warner Bros. v tom istom roku kúpilo práva na filmové spracovanie. Rand sa presťahovala späť do Hollywoodu, aby sama napísala scenár (nakoniec bola však s finálnou verziou filmu veľmi nespokojná). Jej druhý román býva označovaný za filozofickú romancu, tematicky ďalej rozvíja jej základný filozofický postoj oslavujúci individualizmus.

filozofia:


Toto je len stručné a zjednodušené zhrnutie základov filozofie Ayn Rand, detailnejšiu analýzu nájdete napríklad v tomto článku.

Jej filozofia nazvaná Objektivizmus vychádza z extrémnej formy individualizmu, ktorý môže nájsť uplatnenie len v rámci minimalistického štátu s laissez-faire ekonomikou. Je proti akejkoľvek forme kolektivizmu, je silne anti-religiózna a spolieha sa len na racionálny rozum. Rand obhajovala etický aj racionálny egoizmus a neuznávala altruizmus.
Niektorí kritici jej filozofiu interpretujú ako obrátenú formu boľševizmu, s ktorým mala priamu skúsenosť pred emigráciou z Ruska. V jej verzii to však bolo pár vyvolených v podobe úzkeho okruhu biznis magnátov, ktorí mali byť obdivovaní, a ktorí mali moc určiť čo je správne a čo nie na základe ich osobných presvedčení. Chudobné masy boli väčšinou vykreslené ako opovrhnutiahodné a nehodné akýchkoľvek ohľadov.

Ideál človeka, ktorý sa vypracoval na vrchol sám svojou vlastnou prácou a stojí nad pravidlami a morálkou spoločnosti nadobudol kultový status u mnohých jej obdivovateľov predovšetkým v Spojených štátoch.


čo ste (možno) nevedeli:


Rand bola zakladateľkou filozofie "Objektivizmu". Okolo nej sa v 50. rokoch minulého storočia postupne vytvorila skupina jej najvernejších obdivovateľov, ktorí jej učenie nasledovali takmer slepo. Vo viacerých situáciách bola Rand opísaná ako autoritatívny vodca, keďže od svojich stúpencov napríklad vyžadovala, aby sa texty jej kníh naučili naspamäť. Niekoľko členov skupiny prísny režim dlhodobejšie neznieslo a skupina sa postupne rozpadla. Viaceré epizódy vykresľujúce jej správanie poslúžili ako vynikajúci materiál pre jej životopiscov a pomohli vytvoriť "kult" Ayn Rand, čím len prispeli ku vytvoreniu aury záhadnosti a kontroverznosti okolo jej osoby.

Jej romány sa pravidelne umiestňujú na špici rebríčka, keď sa Američanov pýtajú na knihy, ktoré ich v živote najviac ovplyvnili. Nedávna finančná kríza len zvýšila popularitu jej diel a názorov, predovšetkým ohľadne ekonomických otázok.
 
Niekoľko známych osobností hovorí o filozofii Ayn Rand s obdivom. Najznámejším z nich je zrejme Alan Greenspan, bývalý šéf centrálnej banky USA (1987 - 2006), ktorý bol dokonca členom  pôvodného úzkeho kruhu jej nasledovníkov v 50. a 60. rokoch.

poznávacie znamenie:

Rand bola známa tým, že vôbec nebrala do úvahy politickú korektnosť. Vždy vyjadrila svoj názor veľmi otvorene a nevyhýbala sa citlivým témam.

Vo svojich knihách často propagovala svoje filozofické presvedčenie prostredníctvom dlhých príhovorov niektorej z postáv. (najznámejší z nich je v románe Atlas Shrugged)

sfilmované knihy:


We the Living
The Fountainhead
Atlas Shrugged

epizódy z osobného života:

Pri záverečných prácach na románe The Fountainhead bola Rand prepracovaná a knihu nestíhala dokončiť v termíne stanovenom vydavateľom. Proti únave jej bol predpísaný benzedrín, vďaka čomu sa jej knihu podarilo odovzdať včas. Bol to však aj začiatok závislosti na amfetamínoch, ktorá sa s ňou tiahla nasledujúce tri desaťročia.

známe citáty:

"Od najmenšej nevyhnutnosti až po najvyššie náboženské abstrakcie, od kolesa až po mrakodrap, všetko čím sme a čo máme pochádza len z jedinej ľudskej vlastnosti - schopnosti rozmýšľať."

"Vládna "pomoc" biznisu je rovnako tragická ako vládne prenasledovanie... jediný spôsob, akým môže byť vláda nápomocná národnej prosperite, je dať ruky preč."

"Otázkou nie je kto mi to dovolí, ale kto ma zastaví."

knihy od Ayn Rand v našej aktuálnej ponuke

ostatné profily spisovateľov

Späť       Vytvorené: 18/01/2013
Napísať komentár
Vaše meno:
Váš komentár:
Opište kód z obrázku:Poslať

 
© 2011  11th Floor Books - A Bookstore with a View